Нестаничі – село Маркіяна

Нестаничі – село Маркіяна Сікорський П.І. Нестаничі – село Маркіяна / Упорядник професор Сікорський П.І. /.-Львів:, ФОП Корпан Б.І., –2012. -275 с.

У селі Нестаничі, що на Радехівщині, жив, творив і виконував душпастирські обов’язки Маркіян Шашкевич – видатний поет і громадський діяч, борець за українську мову і захисник кирилиці, автор першої “Читанки” на Галичині народною мовою. Тут функціонує церква, у якій служив Богові М.Шашкевич (збудована 1725 року), на церковному подвір’ї росте каштан, посаджений Богданом Хмельницьким (1648), біля якого любив сидіти на лавочці М.Шашкевич. У церкві збереглася книга, у якій вів записи М.Шашкевич, а після нього й Іван Вагилевич, який також працював у Нестаничах (1846-1848). Парафіяни зберегли кадило, яке використовувалося М.Шашкевичем під час літургії. У селі жив і працював великий патріот і націоналіст о.Ярослав Мурович (1933-1974рр.), який виховував молодь у націоналістичному дусі і не зраджував греко-католицькій церкві в радянський період.
Вихована о.Ярославом Муровичем молодь у лавах УПА вела безкомпромісну боротьбу проти червоної і коричневої чуми. 12 лютого 1945 р. криївку біля школи оточили енкаведисти. Дев’ятнадцять юнаків загинули геройською смертю, останнім – Ярослав Лисай, який вийшов запасним ходом з криївки і скільки було сил, розстрілювавав ворогів, а останньою кулею вбив і себе.
У селі жив відомий краєзнавець Іван Дік. Чимало вихідців зі села Нестаничі є відомими вченими і педагогами, інженерами і керівниками підприємств. Про все це читач довідається, прочитавши цю книгу.